UMRE

 

Umre, belirli bir zamana bağlı olmadan usulüne göre ihrama girdikten sonra tavaf etmek, sa'y yapmak ve traş olmaktan ibarettir.
Umre sünnettir. Umre için belirli bir zaman yoktur. Arefe ve onu izleyen kurban bayramı günleri olmak üzere yılda beş günün dışında her zaman umre yapılabilir.

 

UMRE İÇİN GEREKLİ BELGELER

 

- Pasaport (en az 1 yıllık geçerlilik süreli)

a. Pasaporttaki vize sayfaları bitmemiş olmalı.
b. Pasaport geçerlilik süresine dikkat edilmeli.
c. Meslek hanesi yazılı olmalı.

- Nüfus cüzdanı fotokopisi. (arkalı önlü)

- 4 Adet vesikalık fotoğraf. (arkası beyaz fonlu)

- Menenjit aşısı belgesi.

- Eşi ile gidecek yolcuların evlenme cüzdanı fotokopisi. (ilk üç sayfa)

- Evlilik cüzdanı olmayanlar için nüfus kayıt örneği yada bağlı oldukları muhtarlıktan evli olduklarına dair resim, mühür ve imzalı belge.

- Birinci derece yakınları (mahremleri) ile gidecek olanların akrabalık belgesi. (öüfus kayıt örneği)

- Anne veya baba pasaportuna kayıtlı olan çocukların mutlaka emniyet müdürlüğü tarafından fotoğraflarının pasaporta işlenmesi gerekmektedir.

Yalnız Olarak Umreye Gidecek Bayanlar İçin:

- Refakatçilerin birinci dereceden akraba olması şartı bulunmaktadır.

- Yalnız giden bayanlar (40 yaş ve üstü) evli ise; eşinden gideceği kişi (1. derece yakını ) için muvafakatname, götürecek kişi ise (1. derecek yakını) götürüp getireceğine dair taahhütname, eğer tek başına gidecekse sadece muvafakatname.

- Yanlız giden bayanlar (40 yaş altı) için evli ise; eşinden gideceği kişi ( 1.derece yakını, baba, erkek kardeş, amcası...) için muvafakatname, götürenin de götürüp getireceğine dair taahhütname.

- Yanlız giden bayanlar ( 40 yaş altı ) için bekar ise; babalarından gideceği kişi (1.derece yakını, erkek kardeş, amca, vs..) için muvafakatname, götürenin de götürüp getireceğine dair taahhütname.

- 40 yaş üstü dul bayanlarda kimlik ve pasaportlarındaki "medeni hali" hanesi aynı değil ise nüfus kayıt örneği.

Önemli Not:

Umre vizesinin sahip olunabilmesi için, pasaport bilgilerinin Suudi Arabistan'a gönderilmesi ve oradan bir onay numarasının alınması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı, hareket tarihine 15 gün kalana kadar kayıt işlemi bitirilmesi gerekmektedir. Umreye gitmeyi düşünenlerin bu konuyu dikkate almaları gerekir.

40 yaşın altındaki hanımefendilere,  yanlarında bir  mahrem bulunmaksızın, Suudi Arabistan'a gitmelerine Suud makamları tarafından izin verilmemektedir. 

Pasaportlarda doğum tarihi "gün/ay/yıl" şeklinde olmayanlar için vize işlemlerinde sorun çıkması nedeniyle herhangi bir  Emniyet Müdürlüğü'ne başvurup pasaportlarındaki doğum tarihi hanesini düzelttirmeleri, aynı sorun nüfus kağıdında da var ise Nüfus Müdürlüğü tarafından da düzelttirilmesi önemle rica olunur.

Çocukları ile beraber gidecek aileler için çocukların kayıtlı bulunduğu anne yada baba pasaportunda çocukların fotoğraflarının mühürlü olması gerekir.

 

2011 YILI UMRE ORGANİZASYONU - 20.07.2011 TARİHİNDE SONA ERECEKTİR.

UMRE SUNUMUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN...

Duyurular

Namaz Vakitleri

Dini Bilgiler

Dini Sorular
Kur'an-ı Kerim
abdest
namaz
dua ve sure
40 Hadis